Panasonic's Lumix Digital Camera automatically starts with an edge. A LEICA DC VARIO-ELMARIT Lens delivers superior optics and an astouning 28mm (equivalent) focal length for a wider visual angle than most other digital-camera models offer. The DMC-LX1 features a 4x optical zoom with a 28 to 112mm capability (35mm equivalent). This and a 1/1.65" diagonal CCD with 8.4 million effective pixels give you superb image quality over a wide shooting range. The Extended Optical Zoom, which minimizes the image degradation that normally occurs with digital zooming, gives you up to 5x zooming power. Normal hand jitter is a common cause for blurred results. The DMC-LX1 has a built-in gyrosensor that detects any hand movement and relays a signal to a tiny microcomputer inside the camera, which instantly calculates the compensation needed. A linear motor then shifts the Optical Image Stabilizer lens as necessary to guide incoming light from the image straight to the CCD. You won't even notice it working--all you'll see are the outstanding results. Multiple aspect ratios result in different still picture resolutions - 4 - 3 Aspect Ratio (Still Image) up to 2880 x 2160; 3 - 2 Aspect Ratio (Still Image) up to 3248 x 2160; 16 - 9 Aspect Ratio (Still Image) up to 3840 x 2160 Video movie capture up to 640x480 2.5 Bright TFT LCD screen with easy to follow menu operation 2 Self-timer modes PictBridge mode allows printing images without a computer Audio with movie and still capture modes (up to 5 seconds per still picture) Uses SD Memory Storage (32MB included) (J&R suggest purchasing an optional SD memory card of 256MB or higher for practical use) Includes Rechargeable Battery - Up to 240 pictures per charge (CIPA Standard) and AC Charger, Data Transfer Software, USB and AV Cables, Lens Cap, Strap Unit Dimensions (H x W x D) 2.20'' x 4.16'' x 1.01'' / Weighs about 8 ounces
| Basic Info |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCLX1S |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8610000 |
| Effective Megapixels: | 8.4 Megapixel |
| Total Pixels: | 8600000 |
| Lens Features |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Other Features |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Dimensions |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 4.16 in |
| Depth: | 1.01 in |
| Weight: | 7.68 oz |
| Storage |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Additional Specifications |
| Parent Retsku: | B000A7Y0SG |
Panasonic DMCZS7KPanasonic DMCFX7K