Panasonic DMCTZ40EBS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCTZ40EBS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | MOS |
| Effective Megapixels: | 18.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 18900000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Fix Red-eye Reduction Slow Sync |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| GPS Enabled: | Yes |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Max Aperture: | 3.3 1/f |
| Focal Length: | 4.30 mm to 86 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 480 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 12 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 58.9 mm |
| Width: | 108.2 mm |
| Depth: | 27.7 mm |
| Weight: | 172.4 g |