Panasonic DMCZS1S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCZS1S |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10350000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 3.3 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Focal Length: | 4.10 mm to 49.20 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 50 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out |
| Dimensions | |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 4.07 in |
| Depth: | 1.29 in |
| Weight: | 0.45 lbs |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 Menu Languages: English Spanish |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO v3.0 ArcSoft (MediaImpression / Panorama Maker) USB Driver QuickTime |
| Camera Modes: | Color Mode: Standard Natural Vivid Black & White Sepia Cool Warm Continuous Shooting Mode: Full-Resolution Image: 2.5 frames/sec High-speed Burst Mode: Approx. 6 frames/sec |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Model: | DMC-ZS1 |
| Product Series: | ZS |
| Brand Name: | Panasonic |
| Lens Construction: | 10 Elements in 8 G |