Panasonic DMCZS7S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCZS7S |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 14500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.10 mm to 49.20 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 6.88 oz |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 4.1 in |
| Depth: | 1.3 in |