Polaroid A500 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | A500 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 5.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 4x |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.70 in |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.50 oz |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Additional Specifications | |
| Number of Compact PCI Slots: | 974 |
| Frequency Band: | Automatic and manual exposure Electronic 10-second self timer With Built-in Microphone |
| Viewfinder Type: | Optical |
| Product Model: | a500 |
| Product Series: | A |
| Brand Name: | Polaroid |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| PictBridge: | Yes |
| HD Movie Mode: | No |