Polaroid BLKI1236BP Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | BLKI1236BP |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 12 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 5x |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.5 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Additional Specifications | |
| Camera Modes: | Scene Modes: AutoProgramAperture PriorityShutter PriorityManual ExposureIntelligent ScenePortraitLandscapeSunsetBacklightKidsNight SceneFireworksSnowSportsPartyCandlelightNight PortraitSoft SkinSoft Flowing WaterFoodBuildingTextAuctionSmile DetectionBlink DetectionPre-CompositionLove PortraitMovieVoice Rec |
| Viewfinder Type: | No |
| Language Support: | EnglishFrenchSpanishGermanItalianRussianPortugueseBrazilPortugueseDutchTurkishPolishHungarianRomanianCzechBulgarianCroatianSlovakSlovenianGreekSwedishNorwegianFinnishDanishArabicIndonesianMalayThaiJapaneseKoreanSimplified ChineseTraditional Chinese |
| Product Model: | i1236 |
| Product Series: | i |
| Brand Name: | Polaroid |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| ISO Sensitivity: | ISO 6400 |
| Longest Shutter Speed: | 8 Se |