Sakar 57690 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sakar |
| SKU: | 57690 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 4.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 9.30 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Weight: | 6 oz |
| Height: | 2.0 in |
| Width: | 3.3 in |
| Depth: | 1.0 in |
| Additional Specifications | |
| Number of Compact PCI Slots: | 974 |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto |
| Maximum Image Resolution: | 2304 x 1728 |
| Maximum Frame Rate: | 15 fps |
| Number of Batteries Support: | 3 |
| PictBridge: | Yes |
| HD Movie Mode: | No |