Gateway 500GR Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | 500GR |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium 4 |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR-SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW/CD-RW Combo Floppy Drive Hard Drive |
| Hard Drive Capacity: | 200 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP (Version Unspecified) |
| Video Chipset: | Intel Extreme Graphics |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP |
| System | |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) IEEE 1394 - 4 pin Unpowered Keyboard - 6 pin mini-DIN (PS/2) Mouse - 6 pin mini-DIN (PS/2) Parallel - 25 pin D-shell (IEEE 1284A) Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) Serial - RJ11 Modular (Phone/Telco) USB - Universal Serial Bus 2.0 Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse Multiple Memory Card Reader |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Midsize) |
| Height: | 14.25 in |
| Width: | 7.25 in |
| Depth: | 16 in |
| Weight: | 23 lbs |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CompactFlash Memory Stick Memory Stick PRO Microdrive MultiMedia Card (MMC) SD Card SmartMedia |
| Dimensions | |
| Height: | 14.25 in |
| Width: | 7.25 in |
| Depth: | 16 in |
| Weight: | 23 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 40 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 16 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 32 X (CD CD-R) |
| Chassis Color: | Silver |
| DVD-ROM Read Speed: | 12 X (DVD DVD-R) |
| Modem Speed: | 56 Kbps |
| Modem Type: | Data/FAX |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Audio Codec: | Intel High Definition (HD) Audio |
| System Chipset: | Intel 915G Chipset |
| Maximum Number of Processors: | 1 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Included Speakers: | Yes |
| DVD Write Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Max Shared Video Memory: | 64 MB |
| Included Monitor: | No |
| Included Printer: | No |
| DVD Rewrite Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |