Gateway PTG8102003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | PTG8102003 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 9 x USB 2.0 Firewire Yes eSATA Yes HDMI Yes VGA Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 640 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 10.50" |
| Width: | 4" |
| Depth: | 12.50" |
| Weight: | 12 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |