Gateway PTGAH02005 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | PTGAH02005 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Cache Size: | 8 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 Firewire Yes eSATA Yes HDMI Yes DVI Yes VGA Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x4 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1.50 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 17.7 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth: | 19.0 in |
| Weight: | 31.00 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |