Gateway PTGAJ02013 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | PTGAJ02013 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 4 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce G310 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 Firewire Yes eSATA Yes HDMI Yes VGA Yes Audio Line Out Yes |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini-tower |
| Weight: | 25 lbs |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x4 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 16" |
| Width: | 7.09" |
| Depth: | 16.26" |
| Weight: | 25 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |