Gateway PWG8502006 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | PWG8502006 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.1 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | RJ-45 Network 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB On-side |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Integrated Webcam Keyboard Microphone Mouse |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | LCD |
| Display Size: | 20 in |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500HD |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Case | |
| Chassis Style: | All-In-One Desktop |
| Height: | 16.6 in |
| Width: | 20.3 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 19 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 16.60" |
| Width: | 3.10" |
| Depth: | 20.30" |
| Weight: | 19 lb |
| Additional Specifications | |
| Included Speakers: | Yes |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft Office Starter: reduced-functionality Word and Excel only with advertising. No PowerPoint or Outlook. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing? BarWindows Live? Essentials |
| Product Series: | ZX |
| Screen Mode: | WSX |