Gateway SX280105 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | SX280105 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Case | |
| Weight: | 12 lbs |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CompactFlash (CF) Card CF+ MultiMediaCard (MMC) RS-MMC Secure Digital (SD) Card xD-Picture Card Memory Stick Memory Stick PRO |