Gateway ZX480002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | ZX480002 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.1 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Center/Bass Out (1/8" mini) Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Rear Surround Out (1/8" mini) Audio - Side Surround Out (1/8" mini) Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial Bus 2.0 |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Integrated Webcam Keyboard Microphone Mouse |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | LCD |
| Display Size: | 20 in |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Case | |
| Chassis Style: | All-In-One Desktop |
| Height: | 16.6 in |
| Width: | 3.1 in |
| Depth: | 20.3 in |
| Weight: | 19 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 16.6 in |
| Width: | 3.1 in |
| Depth: | 20.3 in |
| Weight: | 19 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Included Speakers: | Yes |
| Included Monitor: | Yes |