Lenovo 08873AU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 08873AU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-Reader/DVD-Writer BD-ROM/DVD?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Fast Ethernet Bluetooth Yes |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | GeForce GTS 250M |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 23 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Weight: | 22 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card Secure Digital Elite Pro Card xD-Picture Card |
| Dimensions | |
| Weight: | 22 lbs |