Lenovo 10AB0011US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 10AB0011US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 8 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/600 |
| Interface Connection: | 5 x USB 3.0 Firewire No eSATA No HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No DisplayPort Yes |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Professional Upgradable to Genuine Windows 8 Pro |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVDR/RW |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel HD 4600 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth Yes |
| Case | |
| Chassis Style: | Tiny |
| Dimensions | |
| Height: | 2.6 in |
| Width: | 7.2 in |
| Depth: | 7.2 in |
| Weight: | 5.07 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Parent Retsku: | B00E3T08FG |