Lenovo 10AY001YUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 10AY001YUS |
| Processor | |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.9 GHz |
| Memory | |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Socket: | DIMM |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 3.0 USB - Universal Serial Bus 2.0 Ethernet - RJ45 Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Weight: | 2.87 lbs |
| Width: | 7 in |
| Depth: | 7.2 in |