Lenovo ThinkStation 1137F4U Tower Workstation - 1 x Intel Xeon E5-2650 v2 2.60 GHz
| Basic Info |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 1137F4U |
| Additional Specifications |
| Parent Retsku: | B00FKTFC6S |
| Rack Height: | 3U |
| RAID Support: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Processor Model: | E5-2650 v2 |
| SSD Cache Capacity: | 8 GB |
| Hybrid Hard Drive Capacity: | 2 TB |
| Product Series: | C30 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | ThinkStation |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 8 |
| Number of Processors Support: | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 800 W |
| Memory Card Reader: | No |
| Number of Total Memory Slots: | 8 |
| Number of Total Expansion Slots: | 6 |
| Product Model: | 1137F4U |
| Total Number of USB Ports: | 12 |
| Brand Name: | Lenovo |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Audio Line In: | Yes |
| Number of Total Expansion Bays: | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports: | 4 |
| QuickPath Interconnect: | 8 GT/s |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Maximum Turbo Speed: | 3.40 GHz |
| Audio Line Out: | Yes |
| Hybrid Hard Drive Interface: | Serial ATA/600 |
Lenovo 30116CULenovo 30A30020US