Lenovo 30191MU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 30191MU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 4 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 640 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 8 x USB 2.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 3 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 15.35" |
| Width: | 7.09" |
| Depth: | 17.32" |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Lenovo OneKey Recovery Driver and Application Installation McAfee VirusScan Plus(60 days of virus definitions) Lenovo Power Dial Lenovo Healthcare Software Corel WinDVD (Blu-ray) CyberLink Power2Go (DVDRW Blu-ray) |
| Product Series: | K320 |
| Processor Model: | i5-650 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| RAID Support: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 8 |