Lenovo 53162AU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 53162AU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.6 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) DisplayPort Ethernet - RJ45 HDMI Keyboard - 6 pin mini-DIN (PS/2) Mouse - 6 pin mini-DIN (PS/2) Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 4650 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 2 |
| Height: | 15.35 in |
| Width: | 7.09 in |
| Depth: | 17.32 in |
| Weight: | 24.6 lbs |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 3 |
| Dimensions | |
| Height: | 15.35 in |
| Width: | 7.09 in |
| Depth: | 17.32 in |
| Weight: | 24.60 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of PCI Slots: | 1 |