Lenovo 5355BCU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 5355BCU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |