Lenovo 642731U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 642731U |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 64 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 240-pin DIMM (8 Total/4 Free) |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business x64 |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Cache Size: | 12 MB |
| Number of Installed Processors: | 2 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Firewire Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 2 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 17.09" |
| Width: | 8.27" |
| Depth: | 23.70" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Workstation |