Lenovo 7062A1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7062A1U |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon 64 X2 |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 4 Total |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | AMD |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x 9-pin DB-9 Serial 2 x 4-pin Type A USB Front 6 x 4-pin Type A USB Rear 1 x Mouse 1 x Keyboard RJ-45 Network 1 x VGA 1 x Mini-phone Audio Line In Rear 1 x Mini-phone Audio Line Out Rear 1 x Mini-phone Microphone Rear 1 x Mini-phone Microphone Front 1 x Mini-phone Headphone Front |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |