Lenovo 738749U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 738749U |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon 64 X2 |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce 6100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 Ultra ATA/133 (ATA-7) |
| Interface Connection: | 1 x Display RJ-45 Network 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x Mini-phone Microphone Front 1 x Mini-phone Audio Line Out Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Weight: | 20 lbs |
| Dimensions | |
| Weight: | 20 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | DVD-Writer with LightScribe Technology |
| Software Included: | Sun JRE Lenovo Care Picasa from Google PC-Doctor diagnostics Adobe Acrobat Reader Diskeeper 9.0 Home Edition Lenovo 3000 System Update Google Desktop Google Toolbar ThinkVantage Client Security Solution ThinkVantage Rescue and Recovery Lotus Notes Stand-alone Client (license) Norton Internet Security (OEM Edition) with 90 days of virus definition updates |
| Product Series: | J115 |
| Processor Model: | 4200+ |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft Office Ready PC includes a preinstall |