Lenovo 8153D1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 8153D1U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium 4 |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 4 Total |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-Reader CD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA Ultra ATA |
| Interface Connection: | 1 x Audio Line In Rear 1 x Audio Line Out Rear 1 x Microphone Front 1 x Headphone Front 1 x RJ-45 Network 1 x Mouse 1 x Keyboard 1 x 15-pin VGA 2 x 9-pin Serial 2 x 25-pin IEEE 1284 - Parallel 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Intel Model: | 630 |