Lenovo 817131U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 817131U |
| Processor | |
| Cache Size: | 1 MB |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Memory | |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | 8 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 3.30" |
| Weight: | 18.40 lb |
| Width: | 12.20" |
| Depth: | 14.10" |
| Additional Specifications | |
| Product Series: | S51 |
| Product Line: | ThinkCentre |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Product Model: | 817131U |
| Software Included: | Productivity Applications:Lotus SmartSuite Millennium (license)Lotus Notes Stand-alone Client (license)Communication/Networking:Norton AntiVirus 2004PC Doctor DiagnosticsDevice Drivers/Utilities:Access IBM 4.0IBM Rescue and Recovery with Rapid Restore |
| Brand Name: | Lenovo |
| Shipping Weight: | 26 lb |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Color Temperature: | On-Site Service |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 8 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Maximum Power Supply Wattage: | 225 W |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Audio Line Out: | Yes |