Lenovo 818946U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 818946U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium 4 |
| Processor Speed: | 3 GHzE |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Memory Socket: | 4 Total/3 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-Reader CD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP |
| Video Chipset: | Intel Extreme Graphics 2 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Interface Connection: | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 - Serial 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x 6-pin Mini-phone Microphone Front 1 x 6-pin Mini-phone Headphone/Line-out Front 1 x Mini-phone Stereo Audio Line In 1 x mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x RJ-45 Network |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Weight: | 22.50 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 16.30" |
| Width: | 7.50" |
| Depth: | 16" |
| Weight: | 22.50 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |