Lenovo 843397U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 843397U |
| Processor | |
| Processor Class: | Pentium 4 |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 256 MB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Memory Socket: | 4 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-Reader CD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP |
| Video Chipset: | Intel Extreme Graphics 2 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x 9-pin DB-9 RS-232 - Serial 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 1 x 8-pin RJ-45 Network 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x 6-pin Mini-phone Headphone/Line-out 1 x 6-pin Mini-phone Stereo Audio Line In 1 x Mini-phone Microphone 1 x mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x mini-DIN (PS/2) Mouse |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Height: | 16.3 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth: | 16 in |
| Weight: | 22.50 lbs |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 3 |
| Dimensions | |
| Height: | 16.30" |
| Width: | 7.50" |
| Depth: | 16" |
| Weight: | 22.50 lb |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Category: | Tower/Ingram |
| CD-ROM Read Speed: | 48 X (CD CD-R) |
| Chassis Color: | Black |
| Class: | Desktop |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 2 |
| Number of PCI Slots: | 3 |
| Audio Codec: | SoundMAX |
| System Chipset: | Intel 865-G Chipset |
| Maximum Number of Processors: | 1 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Number of AGP Slots: | 1 |
| Included Monitor: | No |
| Included Printer: | No |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Universal manual switch Power Supply.Hard disk drive features: Serial ATA-150 supported.Supported operating systems:Microsoft Windows XP Home EditionMicrosoft Windows XP ProfessionalMicrosoft Windows 2000 Professio |