Lenovo 8305G7U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 8305G7U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium 4 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 256 MB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-Reader CD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Extreme Graphics |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Ultra ATA |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x RJ-45 Network 2 x 9-pin Serial 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x Keyboard 1 x Mouse 1 x 15-pin VGA 1 x Audio Line In 1 x Audio Line Out 1 x Microphone |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |