Lenovo 831542U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 831542U |
| Processor | |
| Processor Class: | Pentium 4 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 128 MB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-Reader CD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP |
| Video Chipset: | Intel Extreme Graphics |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) IDE (Ultra ATA/100) |
| Interface Connection: | 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 6 x 4-pin Type A USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x 8-pin Mouse 1 x 9-pin Keyboard 1 x 3.5mm Jack IEEE 802.3 Network 2 x 3.5mm Jack Serial 1 x 3.5mm Jack Audio 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Microphone Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Height: | 16.3 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth: | 15.7 in |
| Weight: | 29.50 lbs |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 3 |
| Dimensions | |
| Height: | 16.30" |
| Width: | 7.50" |
| Depth: | 15.70" |
| Weight: | 29.50 lb |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 1 year(s) |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Category: | Tower/Ingram |
| CD-ROM Read Speed: | 48 X (CD CD-R) |
| Chassis Color: | Black |
| Class: | Desktop |
| Description: | 0 |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 2 |
| Input Devices: | Keyboard Mouse |
| Labor Warranty: | 1 year(s) |
| Parts Warranty: | 1 year(s) |
| Number of PCI Slots: | 3 |
| Audio Codec: | SoundMAX With SPX |
| Maximum Number of Processors: | 1 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Number of AGP Slots: | 1 |
| Included Speakers: | No |
| Included Monitor: | No |
| Included Printer: | No |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Tested operating systems: Microsoft Windows XP ProfessionalMicrosoft Windows XP Home EditionMicrosoft Windows NT 4.0Microsoft Windows MillenniumMicrosoft Windows 98 Secon |