Lenovo 9486A1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 9486A1U |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon 64 X2 |
| Processor Speed: | 2.8 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x 9-pin DB-9 Serial 2 x 4-pin Type A USB Front 6 x 4-pin Type A USB Rear 1 x Mouse 1 x Keyboard RJ-45 Network 1 x VGA 1 x Mini-phone Audio Line In Rear 1 x Mini-phone Audio Line Out Rear 1 x Mini-phone Microphone Rear 1 x Mini-phone Microphone Front 1 x Mini-phone Headphone Front |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 3100 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop (Low Profile) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 1 |
| Height: | 4.1 in |
| Width: | 13 in |
| Depth: | 16.2 in |
| Weight: | 19.4 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 4.1 in |
| Width: | 13 in |
| Depth: | 16.2 in |
| Weight: | 19.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Included Speakers: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Series: | A62 |
| Processor Model: | 5400B |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft® Office Ready PC includes a preinstalled image of select 2007 Microsoft Office suites. Purchase a Medialess License Kit to activate the software |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 8 |