Lenovo 9486E6U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 9486E6U |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Sempron |
| Processor Speed: | 2.30 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | AMD |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x VGA 1 x Mouse 1 x Keyboard RJ-45 Network 1 x 9-pin DB-9 Serial 6 x 4-pin Type A USB Rear 2 x 4-pin Type A USB Front 1 x 22-pin IEEE 1284 - Parallel 1 x Mini-phone Microphone Rear 1 x Mini-phone Headphone Front 1 x Mini-phone Microphone Front 1 x Mini-phone Audio Line In Rear 1 x Mini-phone Audio Line Out Rear |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Input Devices: | Mouse |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Laptop Type: | Desktop Computer |
| Product Series: | A62 |
| Processor Model: | LE-1300 |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft Office Ready PC includes a preinstalled image of select 2007 Microsoft Office suites. Purchase a Medialess License Kit to activate the software |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 8 |