Visionman AWSX354S00 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Visionman |
| SKU: | AWSX354S00 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 12 MB |
| Number of Installed Processors: | 2 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 64 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 240-pin DIMM (4 Populated) |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 Ethernet RJ-45 Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 2 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 16.80" |
| Width: | 7" |
| Depth: | 21" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Workstation |
| Product Model: | AWSX-354S00 |
| Brand Name: | Visionman |
| Processor Model: | E5405 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Number of Processors Support: | 2 |
| RAID Support: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage: | 645 W |
| Number of Optical Drives: | 1 |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 4 |