Visionman WGMI1NG721 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Visionman |
| SKU: | WGMI1NG721 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce 8400GS |
| Software | |
| Operating System: | Not Included |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | RJ-45 Network 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB DVI Digital Video 15-pin HD-15 VGA Video Out |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Mid-tower |
| Dimensions | |
| Height: | 17" |
| Width: | 7.90" |
| Depth: | 17.30" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | WGMI-1NG721 |
| Brand Name: | Visionman |
| Processor Model: | E2180 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Labeling Technology: | LightScribe |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Number of Processors Support: | 1 |
| vPro Technology: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 2 |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |