Visionman WGMI3X5810 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Visionman |
| SKU: | WGMI3X5810 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 8 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce GTX 285 |
| Number of Video Cards Included: | 2 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Ultimate x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394a FireWire 1 x Toslink S/PDIF 1 x S/PDIF RJ-45 Network |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x4 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 3 |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | WGMI-3X5810 |
| Brand Name: | Visionman |
| Processor Model: | i7-920 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Labeling Technology: | LightScribe |
| Graphics Memory Technology: | GDDR3 SDRAM |
| QuickPath Interconnect: | 4.80 GT/s |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| RAID Support: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Product Line: | WidowPC |