Avanti DW1831D0WE Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Avanti |
| SKU: | DW1831D0WE |
| Specifications | |
| Color Class: | White |
| Status Light: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Number of Racks: | 2 |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 18" |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 6 |
| Depth: | 22.5" |
| Height: | 32.5" |
| Width: | 17.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |