Avanti DWE1814SS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Avanti |
| SKU: | DWE1814SS |
| Specifications | |
| Quick Wash: | Yes |
| Warranty Conditions: | 1 Year Parts and Labor |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Usage: | Residential |
| CEE Rating: | No |
| Hertz: | 60Hz |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Width: | 17.75" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Heated |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Water Heating: | No |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 21.75" |
| Height: | 32.25" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |