| Basic Info |
| Brand: | Bosch Benchmark |
| SKU: | SHV8PT53UC |
| Specifications |
| Flexible 3rd Rack: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Total annual water consumption (g: | 624 |
| Energy Consumption (kWh/yr: | 259 kWh |
| Length Inlet, Outlet hose (in): | 60" - 70" |
| Minimum Water Pressure (lb/sin): | 14 PSI |
| Rack Adjustability: | Regular US |
| Third rack: | Flexible |
| Silence Level: | 40 dBA |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 40 dBA |
| Water Softener: | Yes |
| Adjustable Feet: | Yes |
| Power Cord Length: | 56.3" |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Current: | 12 Amps |
| Energy Efficiency Class: | Tier I |
| Leak protection system: | 24/7 AquaStop |
| NSF Certified: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| RackMatic: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Total annual water consumption (g): | 624 |
| Number of Options: | 5 |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Frequency (Hz): | 60 Hz |
| Concealed Heating Element: | Yes |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/lNCkysAc5_I |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| AquaStop: | Yes |
| Five-level wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 33.875 " |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 23.625 " |
| Wattage: | 1300 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Semi-Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | SteelTouch Control |
| Depth: | 23.75" |
| Height: | 33.875 " |
| Watts: | 1300 Watts |
| Width: | 23.6" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |