| Basic Info |
| Brand: | KitchenAid |
| SKU: | KUDS01DLSP |
| Specifications |
| Energy Star: | Yes |
| Quick Wash: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Type: | Built-in |
| Stainless Steel (Interior): | Yes |
| Spray Levels: | 5 |
| Spray Arms: | 1 Arm |
| Leveling Screws: | No |
| Last Cycle Memory: | No |
| Hard Food Disposal: | Yes |
| Fold-Down Cup Shelves: | Yes |
| Convection Dry: | No |
| FeaturesAccepts Custom Designed Panels: | Yes |
| Rack Construction: | Nylon |
| Loading Racks: | 2 Racks |
| AppearanceBuilt-In: | Yes |
| Technical DetailsEnergy Star Efficient: | Yes |
| Cup shelves: | No |
| Drain Hose: | Yes |
| Hertz: | 60Hz |
| Sanitize Option: | Yes |
| Sound Insulation: | Yes |
| Quick Cycle: | No |
| Automatic Temperature Control: | Yes |
| Options: | 4 |
| Heated Dry On/Off: | No |
| Rinse Only: | No |
| Wash Levels: | 5 |
| Sensor: | Yes |
| Water Heater: | Yes |
| Wash Cycles: | 3 |
| Delay Start: | Yes |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Amps: | 15A |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | TouchPad |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 24" |
| Weight: | 90 |