Smeg STU1846 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Smeg |
| SKU: | STU1846 |
| Specifications | |
| Condensate Dry: | No |
| Custom Panel Depth: | .75" - 8125" |
| Custom Panel Height: | 26" - 28.375" |
| Custom Panel Width: | 17.625" |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Water Softener: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year and Labor 2 Years on Parts |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 18" |
| Cutout Height: | 32.3125" |
| Cutout Depth: | 22.625" |
| Cutout Width: | 17.75" |
| Wattage: | 1800 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.6875" |
| Height: | 32.1875" |
| Width: | 17.625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 10 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |