Sunpentown SD2201W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sunpentown |
| SKU: | SD2201W |
| Specifications | |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | No |
| Number of Racks: | 1 |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Color Class: | White |
| CEE Rating: | Not Available |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Usage: | Residential |
| Water Consumption: | 3.8 gal |
| Star-K Certified: | No |
| Frequency: | 60 Hz |
| Warranty: | 1 Year Limited |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 22" |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | No |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Heated |
| Delay Start: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Energy Consumption: | 220 kwh/yr |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 10A |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 6 Place Settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 19.69" |
| Height: | 17.24" |
| Watts: | 600-680 W |
| Width: | 21.65" |
| Type: | Countertop |
| Capacity: | 6 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Weight: | 48.5 lbs |
| Color: | White |