| Basic Info |
| Brand: | Sunpentown |
| SKU: | SD2202S |
| Specifications |
| Amps: | 5 Amps |
| Width: | 21.65" |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Condensate Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Tub Material: | Plastic |
| Number of Racks: | 1 |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Drain tube length: | 5 ft. |
| Input / Element wattage: | 680W / 600W |
| Water consumption (normal cycle): | 14.5L / 3.8 gallons |
| Noise Level: | 55dBA |
| Power Cord Length: | 4.5 ft. |
| Shipping Height: | 21" |
| Shipping Depth: | 23" |
| Shipping Width: | 25" |
| Frequency: | 60Hz |
| Quick Wash: | No |
| Drying System: | Residual heat drying |
| Shipping Weight: | 73 lbs. |
| Net Weight: | 48.5 lbs. |
| Exterior Width: | 22" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Energy Consumption: | 220kwh/yr |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 19.69" |
| Height: | 17.24" |
| Type: | Countertop |
| Capacity: | 6 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | Stainless Steel |