Sunpentown SD2213W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sunpentown |
| SKU: | SD2213W |
| Specifications | |
| Cycle Time: | 110 Minutes |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Color Class: | White |
| Number of Racks: | 1 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Exterior Width: | 22" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 19.69" |
| Height: | 17.24" |
| Type: | Countertop |
| Capacity: | 6 Place Settings |
| Color: | White |