Sunpentown SD9239SS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sunpentown |
| SKU: | SD9239SS |
| Specifications | |
| Width: | 17.75" |
| Color Class: | Stainless Steel |
| CEE Rating: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Hertz: | 60Hz |
| Star-K Certified: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | No |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Heated |
| Delay Start: | Yes |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 110 Volts |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 26" |
| Height: | 36" |
| Type: | portable |
| Total Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |