| Basic Info |
| Brand: | Viking |
| SKU: | FDW101 |
| Specifications |
| Condensate Dry: | Yes |
| Status Light: | No |
| Fan Dry: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Number of Layers of Insulation: | 3 |
| Cutlery Busket: | Yes |
| Depth without Door Panel: | 21.625" |
| Drain Hose High Loop Required: | Height from Floor 28 (71.0 cm) |
| Inlet Water Temperature: | 120 F (49 C) Required |
| Water Heating Element Rating: | 1240 Watts |
| Adjustable Tines: | Yes |
| Minimum Height: | 33.875" |
| Soil Sensor: | Yes |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Cup shelves: | 2 |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Drain Hose: | 6.4 (1.9m) Drain Hose Provided |
| Maximum Height: | 35.875" |
| Heated Dry: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 3 Years Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| series: | Professional |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Number of Spray Arms: | 3 |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Wattage: | 1240 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 12 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 115 Volts |
| Control Type: | Electronic |
| Depth: | 22.1875" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |