| Basic Info |
| Brand: | Viking |
| SKU: | FDW301 |
| Specifications |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Inlet Water Temperature: | 120F |
| Soil Sensor: | Yes |
| Max Height: | 35.875" |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 48 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Drain Hose: | 6.4' drain hose provided |
| NSF Certified: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | Yes |
| Options: | 4 |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| series: | 3 |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Wattage: | 1240 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 12 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 115 Volts |
| Depth: | 22.18" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.56" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |