| Basic Info |
| Brand: | Viking |
| SKU: | FDW302 |
| Specifications |
| Amps at 115 Volts: | 12 Amps |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | Yes |
| Soil Sensor: | Yes |
| Color Class: | Panel Ready |
| Water Softener: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| series: | 300 |
| Exterior Width: | 24" |
| Cutout Height: | 36.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Wattage: | 1240 Watts |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 8 |
| Volts: | 115 Volts |
| Control Type: | Fully Integrated |
| Depth: | 22.1875" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |
Viking FDW100Viking VDW302WSSS
© 2026 ItemTips