| Basic Info |
| Brand: | Viking |
| SKU: | FDWU324 |
| Specifications |
| ADA Compliant: | No |
| Steam Wash: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Condensate Dry: | Yes |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Delay Wash: | Yes |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Cutout Height: | 34" - 35.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 8 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |
Viking FDW100
© 2026 ItemTips