| Basic Info |
| Brand: | Viking |
| SKU: | RVDW103WSSS |
| Specifications |
| Cycles: | 6 |
| Condensate Dry: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Drain Hose Length: | 76.8" |
| Minimum Height: | 33.875" |
| Soil Sensor: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 48 dBA |
| Water Softener: | Yes |
| Drain Hose: | Provided |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Cutout Height: | 36.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Accepts Custom Panels: | Yes |
| Volts: | 115 Volts |
| Depth: | 22.1875" |
| Height: | 33.875" |
| Watts: | 1240 Watts |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Color: | Stainless Steel |
Viking FDW100Viking RVDW103SS
© 2026 ItemTips