Whirlpool 220V ADPU701IX Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Whirlpool 220V |
| SKU: | ADPU701IX |
| Specifications | |
| Total Connected Load: | 2200 Watts |
| Minimum Volts: | 220 Volts |
| Water Consumption: | 9 Liters |
| Energy Efficiency: | 262 kWh per Year |
| Self Heating: | Yes |
| Water Softner: | Yes |
| Multizone Wash: | Yes |
| Antibacterial Rinse: | Yes |
| Freestanding: | Yes |
| Width: | 23.5" |
| Frequency: | 50 Hz |
| Amps: | 10 Amps |
| Volts: | 230 Volts |
| Delay Wash: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| ADA Compliant: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| Noise Level: | 42 dBA |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Capacity: | 13 Place Settings |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Cycles: | 8 |
| Height: | 32.3" |
| Depth: | 23.5" |
| Exterior Width: | 24" |
| Control Style: | Full Console |
| Accepts Panels: | No |
| Type: | Built In |
| Color Class: | Stainless Steel |